Smetanovské dny
Je nám ctí přivítat Vás na půlkulatém 45. ročníku Smetanovských dnů, hudebního festivalu, který si za více než čtyřicet let své existence získal oblibu a respekt široké kulturní veřejnosti. Letoční ročník proběhne od 6. března do 10. dubna 2025.
Smetanovské dny představují významný kulturní svátek, který každoročně nabízí obyvatelům i návštěvníkům
Plzně bohaté a různorodé umělecké zážitky. Ve svém názvu (původně Smetanův festival, od roku 1985 Smetanovské dny) nese festival jméno velké osobnosti české hudby – Bedřicha Smetany, který podle vlastních slov prožil v Plzni během studií nejkrásnější léta svého života.
Festival byl založen společně plzeňskými a pražskými institucemi pod vedením Odboru kultury Městského NV Plzeň. Byl míněn jako víceoborová umělecká přehlídka pro veřejnost s odborným sympoziem pro specialisty a zvané hosty. Kulturní program nabízel různé žánry – operu, symfonické a komorní koncerty, činoherní představení a výstavy, případně podle potřeb tématu film nebo přednášky pro veřejnost. Vědecká setkání, obsahově těsně propojená s akcemi zúčastněných institucí, byla vždy zaměřena na objevování různých aspektů života 19. století. Kritická 90. léta přinesla řadě kulturních institucí boj o existenci a transformaci. Park kultury a oddechu, hlavní pořadatel kulturních programů, se stal součástí kulturního střediska Esprit a později zanikl, o přežití bojoval také Plzeňský rozhlasový orchestr, následně transformovaný do Plzeňské filharmonie. Je obdivuhodné, že se i v této obtížné době podařilo existenci festivalu udržet. Změnu přinesl rok 2005, kdy nový pořadatel, Dominik centrum s.r.o., při respektování ústředního tématu otevřel festival novým trendům a multižánrovosti a rozšířil i dobu konání festivalu (v začátcích byl záležitostí jednoho týdne).
Po problémech, které se objevily v souvislosti s financováním Smetanovských dnů v roce 2012, pak v grantovém řízení vysoutěžila pořadatelství festivalu Plzeňská filharmonie, která do té doby realizovala v rámci tohoto festivalu několik mimořádných koncertů. V současné době při jeho přípravě spolupracuje s týmem odborníků z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze i Archivu města Plzně a s odborníky z řady plzeňských institucí. Západočeské hudební centrum a Konzervatoř Plzeň se připojují svými koncerty,
Západočeské muzeum, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje a Západočeská galerie realizují zajímavé a inspirativní výstavy. Konzervatoř Plzeň navíc každé dva roky (od roku 2002) pořádá Mezinárodní smetanovskou klavírní soutěž, jejímž vyvrcholením jsou koncerty laureátů se špičkovými interpretačními výkony. Soutěžící III. kategorie se ve finálním kole už
tradičně utkávají v partnerství Plzeňské filharmonie na pódiu Velkého sálu Měšťanské besedy.
Přínosná jsou vždy představení Divadla J. K. Tyla stejně jako produkce zpřístupňující svět „vážné hudby“
Plzeňská filharmonie / Pilsen Philharmonic zábavným, hravým způsobem mladším divákům. Dnešní Smetanovské dny tedy stejně jako ve svém prvním ročníku propojují vědeckou odbornou linii s řadou uměleckých oblastí otevřených široké veřejnosti – s hudbou, divadlem, výtvarným uměním, filmem i fotografií – a naplňují tak původní záměr celého festivalu.
V posledních deseti letech na festivalu vystoupili Sophia Burgos, Kristjan Järvi, Alexander Ghindin, Pascal Rogé, Alban Beikircher, Alexander Blettenberg, Jiří Stivín, Ivan Klánský, Ivo Kahánek a další. Z orchestrů můžeme jmenovat například Mnichovskou filharmonii, Norimberské symfoniky, Symfonický orchestr Středoněmeckého rozhlasu (MDR) Lipsko nebo Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Doufáme, že příznivci festivalu si v nabídce najdou to, co je jim blízké a milé.